31. 8. 2012

Països Catalans - Catalunya

To nejdůležitější na konec - Katalánsko samotné. Ale zároveň i to nejstručnější, protože o čem bychom si tu pak psali příště... Pojďme se tedy podívat na základní katalánské charakteristiky.

V současnosti je Katalánsko jedním ze 17 španělských autonomních společenství nacházející se na severovýchodě Pyrenejského poloostrova, v historii coby hlavní region Aragonského království šlo o skutečnou evropskou velmoc (13. a 14. století). V roce 1410 však zemřel nakonec bez dědice poslední "katalánský" král Martí l'Humà a to už byl pro bývalou velmoc definitivní konec, jelikož nedlouho poté došlo ke spojení se sousední Kastilií a z tohoto spojení se už Katalánsko nevymanilo. 

A jaká je budoucnost státního útvaru jménem Catalunya? To je ve hvězdách, jak dobře známo, Katalánci jsou horlivými zastánci své nezávislosti a v určité části společnosti je velká touha po svobodném a nezávislém Katalánsku. Problém však je, že toto přesvědčení chybí ve většině  (tedy alespoň 51%) katalánské společnosti... Každopádně jde o téma hojně diskutované a každý týden v podstatě přináší něco nového - například v tomto posledním srpnovém týdnu: nejprve zpráva o určitém průlomu na půdě EU, kde se předseda Evropské komise vůbec poprvé nějakým způsobem zmínil o možnosti katalánské nezávislosti a roli EU v případě, že by se tak stalo (protože by rozhodně bylo co řešit - Katalánsko v EU ano/ne? a tak dále); druhá zpráva již tolik pozitivních ohlasů nezaznamenala, podplukovník španělské armády Francisco Alamán Castro v jednom rozhovoru ohledně potenciální katalánské nezávislosti prohlásil, že armáda nesmí připustit odtržení jakéhokoliv regionu od Španělska a že by se tak stalo jen "přes jeho mrtvolu". Takže vyhrocené to bude vždy.

Girona
Katalánsko má rozlohu okolo 32 000 km2, což je zhruba něco jako Morava, a žije zde přes 7 500 000 obyvatel. Hlavním a největším městem je logicky Barcelona s více než milionem a půl obyvatel, avšak v celé její metropolitní oblasti jich žije více než 3 000 000 (patří sem ještě města jako Badalona, L'Hospitalet de Llobregat, Santa Coloma de Gramenet, ...). Správně je Katalánsko rozděleno do čtyř provincií (Barcelona, Girona, Tarragona a Lleida) a do 41 menších comarques. Kromě bohaté historie má Katalánsko i další potřebné národní symboly - vlajku (la senyera), hymnu (Els Segadors) a samozřejmě i svůj jazyk (katalánština). Co se týče jazykové situace, katalánština je zde samozřejmě spolu se španělštinou řečí úřední, ale místními zákony rozhodně preferovanější. Existují nařízení ohledně katalánských nápisů na výlohách, procentech katalánské hudby v rádiích a dabingu do katalánštiny. Kdybychom se do této regulace trochu víc ponořili, asi by nás lehce poděsila, avšak nesmíme zapomínat na katalánskou situaci. Veliká imigrace způsobila, že na území Katalánska žije mnoho Španělů a dalších více než 100 národností, pro které zkrátka katalánština není rodným jazykem. A když se všude mohou domluvit španělsky nebo i anglicky, proč se učit katalánsky, že? A právě vzhledem k tomu, že Katalánsko není nezávislý stát a nemůže si tak samo nadiktovat, že jedinou úřední řečí jest katalánština (což třeba Německo, Rakousko, Maďarsko nebo Česká republika může), je třeba ten jazyk chránit, jak to jen jde. Jazyk, který se nepoužívá, totiž vyhyne...

  
Ripoll
Mimochodem, Barcelona Televsió nedávno přinesla přehledné statistiky o počtu cizinců žijících v Barceloně. V oněch tabulkách naleznete, který stát má v BCN největší zastoupení a jaké barcelonské čtvrtě jsou nejoblíbenější tím kterým národem... takže pro zájemce, tady to máte!

Katalánsko má všechno - lesy, hory, moře, pláže, velká města s fantastickou architekturou i malé vesničky s fantastickou architekturou, středomořskou kuchyni, spoustu sluníčka... co víc chtít? Koneckonců většina z nás se s Katalánskem poprvé setkala prostřednictvím nějaké té dovolené ve vyhlášených katalánských letoviscích na Costa Brava. Tak kde všude jste asi poprvé mohli být (až narazíte na to své plážové městečko, zakřičte)?... Arenys de Mar, Canet de Mar, Calella, Pineda de Mar (jóóóóó!!!), Malgrat de Mar, Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar nebo že by až v Palamósu? To bylo na sever od Barcelony, pro ty náročnější je tu ještě jižní Costa Daurada s letovisky jako Salou, Cambrils nebo zábavním parkem Port Aventura. Ale upřímně, za návštěvu stojí také vnitrozemí - krásné město Girona, římské stavby v Tarragoně, klášter ve městě Ripoll, starobylost městečka Besalú, Figueres Salvadora Dalího, kouzelná údolí jako Vall de Boí nebo Vall d'Aran, hora Montserrat se slavným klášterem a spousta přírodních rezervací... To je jen malá ochutnávka z toho, co se dá v Katalánsku (nebo v budoucnosti i na tomto blogu) nalézt. Koneckonců od toho tady jsme... :-)
Sabadell
Barcelona
Lleida
Tarragona


Žádné komentáře:

Okomentovat