4. 10. 2013

Sitges

  
Sitges (2013)
Kromě letovisek na známém pobřeží Costa Brava se Katalánsko může pyšnit i dalšími kouzelnými městečky, tentokrát na jih od Barcelony. Něco přes 30 km tímto směrem se na pobřeží zvaném Costa del Garraf nachází malebné turistické letovisko Sitges.

Malebné tedy především v minulosti a to doslova. Onen dnešní turistický zájem o Sitges má totiž své kořeny na přelomu 19. a 20. století, kdy se díky dvěma katalánským malířům (Santiago Rusiñol, Ramon Casas) městečko na čas stalo centrem uměleckého směru modernisme. To a řada obrazů ztvárňujících poklidné přímořské katalánské městečko učinily ze Sitges opravdové turistické centrum již na samém počátku 20. století. Kromě toho se zde i v okolí soustředilo množství fabrik a dalších průmyslových podniků, v nichž ještě před občanskou válkou pracovalo takřka 80% všech obyvatel Sitges. Rybářské tradici zde tedy odzvonilo velice brzy... Vzpomínky na tyto průmyslové časy žijí skryty ještě dnes v okolí města. Například v části Vallcarca, která je zasvěcena dvěma kamenolomům a jedné staré cementárně. Prach a hromada zrezivělého železa jen kousek od natřískaných pláží.

Tím se dostáváme k tomu, co dnes pojem Sitges představuje především. Z malebného městečka toho již tolik nezůstalo. Masivní turismus, jenž se tu pěstuje od 60. let minulého století, znamená spoustu lidí po většinu měsíců v roce. A žádný klid. Podle statistik hotely a penziony v Sitges nabízejí kapacitu přes 5 000 lůžek. Řada z těchto hotelů také nejde pod čtyři hvězdičky, takže hovoříme opravdu o středisku "na úrovni", kde nepřekvapí ani množství obchodních jednání - ne všichni sem tedy jezdí jen za koupáním. Ještě jedna zvláštnost se však váže k turismu v Sitges - město je jedním z nejproslavenějších gay letovisek v Evropě. Zatímco na řadě obyčejných španělských, italských či chorvatských plážích v letních měsících uvidíte řadu rodinek s rozdováděnými dětmi, v Sitges ženy a děti téměř nepotkáte. Místo toho se po pláži budou procházet vždy jen (někdy docela roztodivné) dvojice pánů. Sitges je zkrátka gay superfriendly, co se týká s tím související infrastruktury (gay kluby, gay diskotéky, gay všemožné). Jen ty ceny tedy nejsou friendly. K nikomu. Kromě všeobecně drahých služeb je tu i nesnesitelně vysoká cena nemovitostí. 

Kromě krásných pláží, drahých restaurací a několika zajímavých obrazáren láká Sitges své návštěvníky i na nejrůznější akce. Například na Rallye Barcelona - Sitges historických vozů nebo na filmový festival SITGES Festival Internacional de Cinema Fantàstic de Catalunya, který se celosvětově proslavil především svou specializací na hororové a sci-fi snímky. Tento festival se koná každoročně vždy v první polovině října již od roku 1968. 

Fanoušky motorsportu by kromě zmiňované rallye mohl zajímat i jeden z nejstarších automobilových závodních okruhů na světě - Autòdrom de Terramar, který se nachází v jedné z okrajových čtvrtí Sitges. Byl postaven roku 1923, tedy v době, kdy v Evropě řádně fungovaly pouze okruhy v britském Brooklands (1907) a na italské Monze (1922). Nejzajímavější na něm však je, že opravdově se zde závodilo jen ve 20. letech - od té doby okruh pomalu ale jistě chátrá a za uplynulých 80 let se na něm jezdilo skutečně jen sporadicky. Svým způsobem je tedy tento dvoukilometrový ovál unikátní, protože se bez modifikací zachoval v původní (ačkoliv polorozpadlé) podobě i se svými skutečně drsně klopenými zatáčkami (60 - 90 stupňů...). Jeho stavbu - hotovou v rekordním čase necelého roku - provázela i určitá ironie. Rychlost a hlavně kvalita tohoto okruhu si vyžádala takové finanční náklady, že vítězům nemohly být vyplaceny finanční prémie. Tato skutečnost a příliš klopené (=nebezpečné) zatáčky tak stály za tím, že po dvou letech závodění okruh upadl v nemilost. A právě díky kvalitnímu a drahému provedení stavby mohl okruh zůstat zachovalý i po 90 letech! S trochou nadsázky lze říct, že by stačilo jen trochu vyplet, omítnout pár budov a hned by se zase dalo jezdit...



Sitges (2013)

Žádné komentáře:

Okomentovat