25. 11. 2013

Sant Pere dels Arquells: Katalánské stíhačky

Lidem se na zahradách povalují různé věci. Ne každá zahrada však připomíná chabě utajenou leteckou základnu. Jednu takovou již nadobro proslavil článek v katalánském deníku La Vanguardia. I my se nyní vypravíme do vesničky Sant Pere dels Arquells, kde nedávají dobrou noc lišky, nýbrž stíhačky.

Dvě dominanty vesničky Sant Pere dels Arquells vedle sebe. Je výraznější kostelík, nebo trojice migů?
(Foto: Google Maps)
Sant Pere dels Arquells je vlastně spíše taková osada správně patřící pod obec Ribera d'Ondara. V několika domcích tu bydlí okolo 50 lidí, část z nich jen přechodně. Kdysi tu možná býval klášter, nicméně jedinou významnou památkou zde po dlouhá staletí byl pouze místní kostel, postavený na počátku 12. století v románském slohu.

Donedávna. Několik posledních let tu má letitý kostelík velkou konkurenci, alespoň co se turistického zájmu týče. Xavier Monge, zámožný sběratel všelijakého vojenského harampádí, se jednoho dne rozhodl na svém pozemku vystavit klenoty své sbírky. Na zahradě, shodou okolností sousedící se zmiňovaným kostelíkem (na druhou stranu, v tak malé vesničce je asi těžké spolu nesousedit), mu stojí stíhačky, které by mu mohla závidět i leckterá africká země. MiG-15, MiG-21 a MiG-23, tyto tři legendární typy stíhaček v poklidu odpočívají v poněkud vyprahlém srdci Katalánska. Všechny v původních barvách sovětského, maďarského a dokonce československého letectva. Kdysi sloužily ve válečných konfliktech v Korey a ve Vietnamu, dnes je z nich už jen kvalitně sestavený šrot.

Ačkoliv nejnovější ze stíhaček, MiG-23, pochází z 80. let minulého století, tento typ letounu je stále ještě nedílnou součástí světových armád. Angola, Libye, Namibie, Sýrie, Jemen či Severní Korea - všechny tyto země mají desítky těchto starých migů. Jejich "odkladiště" v Sant Pere dels Arquells je zajímavé nejen onou bizarní kombinací moderních stíhaček a starobylého kostelíku, nicméně i tím, jak snadno přístupné tyto muzejní kousky jsou běžným kolemjdoucím. Sám majitel se o svých letadlech příliš bavit nechce. Tajemstvím je zastřená například skutečnost, jak se k letadlům vůbec dostal a jak je posléze dopravil až do malé katalánské vesničky. Obsáhlejší rozhovor prý časem poskytne jen vysoce odborně zaměřeným magazínům. Letadla v Sant Pere dels Arquells však neleží jen tak ladem. Xavier Monge se jimi často chlubí na setkáních s přáteli-nadšenci do vojenské techniky. Stíhačky tak byly jedním ze zlatých hřebů Setkání vojenské techniky v září 2012 či nejnověji na Šestém setkání vojenské techniky v září 2016, jež v Sant Pere dels Arquells spolupořádal právě Monge. 


I maličká a jinak zcela zapomenutá dědinka se tak rázem může stát velkým turistickým trhákem. Vlastně to všechno působí docela promyšleně. Pokud lehce zapátráte na Google Street View, zjistíte, že takřka hned vedle této malé katalánské letecké základny se nachází i autobusová zastávka. A garáž mezi nimi by snad mohla sloužit jako stánek s občerstvením. Tak takhle nějak nejspíš vznikají ta malá svérázná venkovská muzea... Muzeum katalánských leteckých sil tedy hledejte v Sant Pere dels Arquells!


To si tak v Sant Pere dels Arquelles vyjdete na procházku...  (Foto: Google Maps)

... a na co nenarazíte! Československý MiG uprostřed Katalánska (Foto: Google Maps)

Žádné komentáře:

Okomentovat