30. 6. 2021

Institut Ramon Llull

Řada zemí disponuje zajímavým prvkem tzv. kulturní diplomacie. Prostřednictvím zvláštních organizací tak po světě šíří svůj národní jazyk a kulturu. Mezi ty nejznámější patří kupříkladu francouzská Alliance française, britský British Council, čínský Konfuciův institut (孔子学院), španělský Instituto Cervantes, portugalský Instituto Camões, německý Goethe Institut či polský Instytut Adama Miczkiewicza. Česká republika se pak ve světě prezentuje skrze Česká centra. Jistě vám neuniklo, že některé země organizace pojmenovávají dle svých největších literátů. I Katalánsko má takovou organizaci. Je pojmenována po "otci katalánštiny", středověkém spisovateli, filosofovi a misionáři Ramonu Llullovi (1232-1316).

 

Institut Ramon Llull (IRL) patří samozřejmě mezi ty mladší kulturní organizace například ve srovnání s takovou Alliance française, která vznikla již roku 1883. Byl založen v roce 2002 katalánskou a baleárskou* vládou za účelem šíření katalánštiny a katalánské kultury do světa. Často spolupracuje též s vládou andorrskou. Hlavní sídlo IRL se nachází v Barceloně na adrese Av. Diagonal, 373, v krásné modernistické budově Palau del Baró de Quadras, kterou v letech 1904-1906 navrhl významný katalánský architekt Puig i Cadafalch.

Nejdůležitější činnosti IRL je, jak už bylo řečeno, celosvětové rozšíření katalánštiny. Klíčem k tomu je snaha dostat výuku katalánštiny na co nejvíce světových univerzit. Aktuálně tak katalánštinu ve své nabídce má takřka 150 univerzit na všech kontinentech kromě Afriky a Antarktidy (viz mapa). Zatímco ve většině případů jde jen o drobné lektoráty s přibližně desítkou studentů ročně, kupříkladu v Brně se v roce 2015 otevřel i díky podpoře IRL dokonce celý bakalářský obor katalánštiny. Pro zajímavost dodejme, že v České republice se katalánština vyučuje na univerzitách v Brně a v Praze (v minulosti též v Olomouci) a brněnská pobočka zajišťuje od roku 2019 pravidelnou výuku i na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Všeobecně solidní popularitě se katalánština těší ve středu a na východě Evropy, katalánsky se můžete naučit i na univerzitách v Rakousku, Polsku, Maďarsku, Slovinsku, Srbsku, Chorvatsku, Rumunsku či Rusku. Mezi státy s největším počtem lektorátů katalánštiny patří Německo (21), USA a Velká Británie (obě 19), Francie (17) a Itálie (11). Ve všech těchto státech tak paradoxně existuje více možností, jak se naučit katalánsky, než ve Španělsku (bez Katalánska), kde těchto lektorátů existuje pouze devět. 

Kromě výuky katalánštiny je IRL aktivní také v podpoře překladů z katalánštiny a pořádání kulturních akcí (typicky např. vystoupení castellers). Za tímto účelem každoročně uděluje stipendia, granty či různá literární a překladatelská ocenění. Další důležitou činností je také vydávání jazykových certifikátů katalánštiny všech úrovní (A2-C2). Ceny za zkoušku se pohybují stabilně mezi 30 a 40 €, nicméně například Česká republika patří mezi země, kde je možné certifikát získat zdarma. Ačkoliv jde o konsorcium katalánské a baleárské vlády spolu s barcelonskou radnicí, IRL je takřka kompletně financován katalánskou vládou, takže rozsah všeho výše uvedeného vždy závisí na tom, kdo momentálně v Katalánsku vládne a na celkové ekonomické stabilitě. S tím souvisí i funkce šéfa IRL - každý politický otřes či nové volby (a že jich bylo v posledních letech požehnaně) znamená takřka jistě i obměnu vedení, do něhož je obvykle zvolena nějaká významná postava katalánského literárního dění. V minulosti tuto pozici zastávali například spisovatelé Josep Bargalló a Vicenç Villatoro, básníci Àlex Susanna a Manel Forcano nebo spisovatelka a nakladatelka Iolanda Batallé. Od listopadu 2021 je ředitelem IRL politolog Pere Almeda.


*Participace Baleárských ostrovů však vždy záleží na tamní měnící se vládě. 

Žádné komentáře:

Okomentovat