27. 11. 2016

Vilobí d'Onyar & Riudellots de la Selva

Vilobí d'Onyar a Riudellots de la Selva. Pro mnoho lidí zcela neznámé katalánské vesničky, o nichž možná ani nevědí, že je s velkou pravděpodobností již navštívili. Alespoň pokud jejich cesta do Katalánska vedla přes letiště v Gironě...

Zámeček v historickém centru Vilobí d'Onyar (Foto: wikipedia.org)

VILOBÍ D'ONYAR
Gironské letiště se totiž nachází na území obce Vilobí d'Onyar. Ta je tvořena třemi menšími vesnicemi (Vilobí, Salitja a Sant Dalmai), v nichž žije dohromady něco málo přes 3 000 obyvatel. Dávnější historie předpokládá, že v dané oblasti sídlilo pár lidí již za Římanů, neboť jen kousek odsud procházela slavná římská cesta Via Augusta. První písemná zmínka o Vilobí pochází z roku 882. Tak jako všechny podobné vesničky v okolí, i zde bylo po dlouhá staletí hlavní obživou zemědělství a pastevectví, což se začalo pozvolna měnit až na počátku 20. století. K zásadní proměně života v obci však došlo až v souvislosti se vznikem místního letiště (1967). Na něj je dnes navázána většina ekonomiky Vilobí d'Onyar.

Nicméně Vilobí není jen bezbarvým sídlištěm u přistávací dráhy. Oblast těchto tří vesniček může návštěvníkům nabídnout i několik zajímavých míst k prozkoumání. Kupříkladu každá z nich nabízí pěkný opravený kostelík a několik opravdu starých masií (typických katalánských venkovských domů) rozesetých mezi nimi (kompletní seznam zde). Některé z těchto masií (např. Can Bes a La Coma Vella) dnes fungují jako penziony zaměřené na čím dál populárnější agroturistiku. Krásným místem je historické centrum Vilobí, čítající barokní kostel Sant Esteve z 18. století a na něj nalepený zámek-hrad (Castell de Vilobí d'Onyar), jehož historie sahá až do 12. století.

Velice zajímavým přírodním úkazem, jenž se nachází severozápadně od letiště, je La Crosa de Sant Dalmai. Jde o tzv. maar, zvláštní formu sopečného kráteru s nízkým reliéfem, vytvořenou při erupci zapříčiněné kontaktem podpovrchových vod s na zemský povrch se deroucím magmatem. I když si ho v dnešní krajině při běžné procházce jen těžko pořádně všimnete, patří údajně k největším v Evropě a s průměrem 1 250 metrů je i největším na celém Pyrenejském poloostrově. Maary bývají většinou zality vodou, a tvoří tak jezera. Stejně tak tomu bylo i v případě La Crosa de Sant Dalmai, nicméně tamní jezero postupně vysychalo, až se koncem 10. století ztratilo úplně. Vedle kráteru se nachází Ermita-Castell de Sant Llop, stará kaplička z 12. století. Na další krásy tohoto kraje se můžete podívat na leteckých fotografiích na stránkách radnice Vilobí d'Onyar, my vám zde reprodukujeme dvě z nich. Posledním místem, na něž v našem krátkém příběhu o Vilobí d'Onyar nesmíme zapomenout, je dost možná to jediné, které ze svého pobytu v obci poznáte - Hotel Vilobí. Trochu ošuntělý avšak charismatický hotýlek, který se nachází minutku chůze od budovy terminálu. Pokud tak z Girona-Costa Brava odlétáte brzy ráno a nechcete trávit noc na letišti, tento hotel je jednoznačně ta nejlepší volba.

Letecký pohled na Vilobí d'Onyar a letiště Girona-Costa Brava (Foto: www.vilobidonyar.cat)
Letecký pohled na bývalý vulkán La Crosa de Sant Dalmai (Foto: www.vilobidonyar.cat)

RIUDELLOTS DE LA SELVA
Rozsáhlá průmyslová zóna na východ od letiště Girona-Costa Brava je již součástí druhé z obcí, jež mezinárodní vzdušný přístav obklopují. Riudellots de la Selva je vesnice o přibližně 2 000 obyvatelích, avšak z turistického hlediska toho nemá moc co nabídnout. První zmínka o obci pochází z roku 882, vždy šlo ale jen o malinkou vesničku, kterou tvořilo několik samostatně stojících masií. Důležitou roli v místní historii hrály kolem tekoucí potůčky a řeka Onyar. Tato nenápadná řeka se totiž umí pořádně rozvodnit, a tak Riudellots de la Selva mezi své historické okamžiky řadí především roky velkých záplav. Kvůli nim se vesnička dokonce už jednou přestěhovala (roku 1430), nicméně ani to nepomohlo a řeka Onyar se i v dalších staletích rozlévala po okolních polích. Kupříkladu ještě v roce 1884 při povodních voda zatopila místní kostel až do výšky 1,5 metru.

I když po většinu své historie byla vesnice tradičně zaměřena výhradně na zemědělství a pastevectví, roku 1862 se poněkud otevřela světu díky železniční stanici, odkud do Barcelony putoval korek z plantáží v nedaleké Cassà de la Selva. Dnes ve stanici zastavují regionální vlaky R11 a RG1. Dopravní dostupnost je vlastně tím největším trhákem, který obec může nabídnout. Kromě vlakové stanice přes její území vedou dvě významné pozemní komunikace (N-II a dálnice AP-7) a ve vzdálenosti 2 km se nachází již zmiňované mezinárodní letiště Girona-Costa Brava. K velkým změnám v Riudellots de la Selva došlo na konci 70. let 20. století. V té době jednak úřady konečně "umravnily" řeku Onyar, takže další záplavy již vesnici nehrozí, zároveň v té době začala vznikat místní průmyslová zóna, která nyní tvoří celou severní část obce. V posledních letech se tu též hojně staví nové bytové domy, do nichž se stěhují mladé rodiny s dětmi, pro které je nedaleká Girona příliš hlučná i příliš drahá.


Mezi nejzajímavější místa v Riudellots de la Selva patří jednoznačně místní masie (Can Calderó, Can Ciurana, Can Masgrau), dále pak místní gotický kostel Sant Esteve a kousek dál stojící Fundació Mona, což je jakýsi útulek pro opuštěné opičky, které mají za sebou život u cirkusu nebo účinkování v reklamách a televizních show. Zaskočit můžete i do jednoho z místních barů s podivným názvem Glugluts. Mnohem pravděpodobněji však Riudellots de la Selva navštívíte prostřednictvím dvou čtyřhvězdičkových letištních hotelů (Sallés Hotel Aeroport Girona, Eden Park), které se nacházejí na samém okraji obce, u exitu na dálnici AP-7.

Pohled na Riudellots de la Selva z jihu (Foto: Google Maps)

Žádné komentáře:

Okomentovat